فقط یک ضلع مثلث ظهور، مفقود است و راز عدد 313 و نقش آن در ظهور

فقط یک ضلع مثلث ظهور، مفقود است و راز عدد 313 و نقش آن در ظهور

فقط یک ضلع مثلث ظهور، مفقود است = آماده نبودن مردم شیعه، گره ی کور فرج امام زمان

 

فقط یـک ضلع مـثـلـث ظهور، مـفـقـود است = آماده نبودن مردم شیعه، گره ی کور فـرج امام زمان(عج)

راز عدد 313 و نقش آن در ظهور امام زمان (عج) ...

 

 

در روایات آمده که ولی عصر(عج) زمانی ظهور می‌کند که زمین پر از ستم شود، اما معنای این روایت‌ها چنین نیست که پر شدن جهان از ظلم و ستم، علت ظهور است، بلکه می‌فرماید: هنگام ظهور وضع جهان چنین خواهد بود..

 

 

 

 

دوازده قرن از غیبت کبرای آخرین ذخیره‌ی الهی می‌گذرد و بشریت، هنوز لیاقت درک محضر حکومت و دولت آن مهدی موعود و آن عصاره‌ی خلقت را پیدا نکرده است. پریشانی و سرگشتگی انسان، هر روز شدیدتر و اوضاع دنیا هر روز، وخیم‌تر می‌شود اما خبری از ظهور آن منجی معصوم به گوش نمی‌رسد. به راستی چرا چنین است؟


حقیقت این است که خلل و اشکالی از جانب «حکمت خداوندی» و همچنین از ناحیه‌ی «انجام وظیفه‌ی امامت» وجود ندارد. به عبارت دیگر، هم خداوند -به‌عنوان منصوب‌کننده‌ی حجت الهی- و هم امام عصر -به‌عنوان امام دوران حاضر- کار خود را بدرستی انجام داده و لطف خود را تمام کرده‌اند. از یک‌طرف، خدای متعال، حجت و امامی برای دوران حاضر تعیین کرده است و از طرف دیگر، آن حجت آخرین هم با پذیرش این منصب و إعمال و بکاربستن تصرف و مدیریت الهی خود، وظیفه‌ی خود را انجام داده و می‌دهد. در این میان، ضلع سومی باقی می‌ماند که فقدان آن، باعث محروم‌شدن جوامع بشری از ظهور منجی بشریت شده است که همان «عدم آمادگی مردم» است.


این مطلب، همان است که محقق طوسی(رحمه‌الله) در کتاب بسیار گران‌سنگ خود به نام «تجرید الاعتقاد» ذکر کرده است. آن بزرگوار در عبارتی کوتاه و عمیق، می‌فرماید: «وجوده لطف، و تصرّفه لطف آخر، و عدمه منّا.»[1]

یعنی: وجود امام در میان مردم ،نعمت بزرگی است و تصرف امام در امور مردم، نعمتی دیگر است و عدم تصرف و یا ظهور امام از طرف و ناحیه‌ی مردم است. این‌که مردم نمی‌توانند از آثار و برکات وجودی امام استفاده کنند به‌خاطر بعضی اعمال خودشان می‌باشد که باعث عدم تصرف در امور آنها و یا غیبت امام از نظرها شده است. بنابراین، «لطف خدا در تعیین و معرفی آخرین حجت خود» و همچنین «پذیرش این مسئولیت از سوی امام عصر و قدرت تصرف ایشان در امور» دو ضلع آماده، موجود و فراهم هستند و این مثلث، فقط یک ضلع مفقود دارد که عبارتست از «آماده نبودن مردم.»


و این همان وظیفه‌ی تاریخی و بزرگی است که بر عهده‌ی تک‌تک ماست؛ «شما باید زمینه را آماده کنی، تا آن بزرگوار بتواند بیاید و در آن زمینه‌ی آماده، اقدام فرماید. از صفر که نمی‌شود شروع کرد! جامعه‌ای می‌تواند پذیرای مهدی موعود -ارواحنافداه- باشد که در آن آمادگی و قابلیت باشد، والّا مثل انبیا و اولیای طول تاریخ می‌شود. چه علّتی داشت که بسیاری از انبیای بزرگِ اولی‌العزم آمدند و نتوانستند دنیا را از بدی‌ها پاک و پیراسته کنند؟ چرا؟ چون زمینه‌ها آماده نبود.»[2]

 

پی‌نوشت:
[1] شیخ‌طوسی، شرح تجرید الاعتقاد، انتشارات حدیث، ص 362
[2] امام خامنه‌ای، 25 آذر 1376

منابع: ولایت نت - فارس نیوز

 

 

در چه شرایطی می‌توان انتظار ظهور داشت؟

 

-امام زمان(عج) آمدنی است یا آوردنی؟ چرا امام زمان(عج) ظهور نمی‌کند؟

باید توجه داشت که اصل ظهور و آمدن امام مهدی(عج) و پر کردن زمین از عدل و داد، از وعده‌های الهی است و خداوند هرگز بر خلاف وعده‌اش عمل نمی‌کند،

بنابراین ظهور حتماً اتفاق خواهد افتاد، چیزی نمی‌تواند مانع شود؛ پس تا این حد را نمی‌توان آمدنی دانست و کسی نمی‌‌تواند آن را تغییر دهد.

اما اینکه امام زمان(عج) چه وقت ظهور می‌کند، زود یا دیر، این به دست مردم و بسته به شرایط است، هر چه شرایط زودتر فراهم شود، امام سریع‌تر ظهور می‌کند.

همین طور با تأخیر شرایط، ظهور نیز به تأخیر می‌افتد، از این لحاظ می‌توان گفت حضرت آوردنی است و برای تعجیل ظهورش باید تلاش کرد.

اما کی و چه وقت مردم به این عقیده و بینش می‌رسند؟ وقتی به این نتیجه می‌رسند که تمام حکومت‌ها و گرایش‌ها ‌را تجربه کنند و همه مدعیان با انواع تفکر، به مرور زمان بر سر کار آیند و نارسایی و ناتوانی همگی آن‌ها برای مردم آشکار شود.

از این رو در روایات آمده است: «دولت مهدی آخرین دولت است» تا عده‌ای نگویند اگر قدرت دست ما بود ما هم می‌توانستیم، وقتی مردم از تمام مکتب‌ها و حکومت‌ها قطع امید کردند (چنان که این اتفاق در غرب در حال وقوع است)، خواهان منجی الهی می‌شوند و این ظرفیت را در خود ایجاد می‌کنند که هر چه منجی الهی گوید، با جان و دل بپذیرند و به جا آوردند، چنین جامعه‌ای، جامعه منتظر است و با چنین شرایطی می‌توان توقع ظهور داشت.

 

*راز 313 و نقش آن در تحقق ظهور

 

-آیا امام زمان(عج) هنگامی که 313 یار داشته باشد ظهور می‌کند؟

در روایتی جناب عبدالعظیم حسنی از امام جواد (ع) نقل می‌فرمایند: «313 نفر از اصحاب امام مهدی(عج) به تعداد اهل بدر، از طرف زمین به سوی حضرت می‌آیند و اطرافش جمع می‌شوند... وقتی این عده از اهل اخلاص جمع شوند، خداوند امرش را آشکار می‌کند».

برخی براساس این روایت معتقدند: اگر امام زمان(عج) فقط 313 یار مخلص داشته باشد، ظهور می‌کند، اما حقیقت آن است که تکمیل شدن این تعداد یار برای امام مهدی(عج) تنها شرط و علت تامه برای ظهور نیست، بلکه یکی از شرایط ظهور، وجود یاران است.

ظهور امام مهدی(عج) شرایط دیگری مانند آمادگی و استقبال جهانی نیز دارد بنابراین زمینه ظهور و حکومت جهانی فقط وجود یاران نیست.

 

*رابطه ظلم و ظهور/ظلم و ستم باعث ظهور می‌شود؟

 

-با وجود این همه ستم و فسادی که در دنیا رایج شده و خود امام زمان(عج) هم شاهد آن هستند، چرا ظهور نمی‌کنند؟ امام عصر وقتی بیاید ظالمان و مستکبران را نابود می‌کند؛ ‌اما چرا این کار وقتی صورت می‌گیرد که جهان پر از ظلم شود؟ مگر پیش‌گیری بهتر از درمان نیست؟

باید توجه داشت که آنچه موجب ظهور امام زمان(عج) می‌شود، آمادگی مردم برای پذیرش حکومت امام و همچنین وجود یاران مخلص و فداکاری است که دستورهای امام را دقیقاً اجرا کنند و در این راه از هیچ کوششی فروگذاری نکنند.

بنابراین وجود ستم و پر شدن عالم از آن، باعث ظهور نمی‌شود، آری، در روایات آمده که حضرت زمانی ظهور می‌کند که زمین پر از ستم شود، اما معنای این روایت‌ها این نیست که پر شدن جهان از ظلم و ستم، علت ظهور است، بلکه می‌فرماید: هنگام ظهور وضع جهان چنین خواهد بود و حضرت در اوج بیداد و ستم ظهور خواهد کرد، به عبارت دیگر، این احادیث گویای اوضاع جهان در زمان ظهور است، نه بیان کننده علت ظهور.

پس اگر بخواهیم ظهور هر چه سریع‌تر اتفاق بیفتد، باید زمینه پذیرش حکومت عدل امام مهدی(عج) را در خود و جامعه به وجود آوریم و به جایی برسیم که بدانیم به جز امام زمان(عج) کسی نمی‌تواند ما را به نیکبختی برساند و هر چه امام امر کند، به سود ماست؛ گرچه این عدالت مهدوی، گاه به ضررمان نیز تمام شود، البته پر شدن جهان از ستم نیز انسان را برای هر چه زودتر به نتیجه رسیدن، یاری می‌رساند.

 

نکته بعد این که باید دریابیم پیشرفت صنعت و علم، بدون معنویت و انسانیت، به تنهایی نمی‌تواند برای مردم عدالت و سعادت بیاورد؛ بلکه انسانی الهی لازم است تا به کمک علم و هدایت او، نیازهای واقعی بشر پاسخ گفته شود و او راه سعادت را به همه نشان دهد، بنابراین برای ظهور حضرت مهدی(عج) آمادگی عمومی جامعه برای حق‌پذیری و ظلم ستیزی آنان و فراهم شدن یاران مخلص و فداکار، ضروری‌ترین شرط ظهور است و در غیر این صورت، امام به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد؛ چنان که ائمه گذشته نتوانستند جامعه را اصلاح کنند.

پس مهم، فراهم شدن زمینه ظهور است که در رأس آن‌ها، آمادگی جامعه انسانی برای پذیرش دولتی کاملاً حق‌گرا و ظلم ستیز، بر اساس فرمان‌های الهی قرار دارد؛ و گرنه هر اندازه هم بیداد زیاد باشد، امام ظهور نخواهد کرد؛ چون زمینه ظهور فراهم نشده است و ایشان نمی‌تواند برنامه الهی خود را اجرا کند.

با توجه به مطالب یاد شده، روشن شد که برای تسریع در ظهور امام زمان باید یاوران مخلص و توانمندی تربیت شوند و در فضای جامعه و در سطح بین‌الملل، نام و یاد حضرت گسترش یابد و فرهنگ مهدویت تبلیغ شود تا مردم مشتاق و آماده پذیرش حکومت عدل جهانی امام مهدی(عج) شوند.

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

1 نظر

mahdi  ۱۳۹۵/۰۲/۲۷ - ۱۶:۴۶:۰۰

وب فوق العاده ای داری خوشحال میشم به منم سر بزنی... ***********

انتظار ظهور (Mojtaba)  ۱۳۹۶/۰۷/۱۷ - ۱۵:۳۲:۱۰

ممنون، باعث افتخاره که شما عزیزان و امام زمان (عج) بپسندید

ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!